Niewydolność żylna to schorzenie, które oddziałuje na cały organizm. Najbardziej widocznym objawem tej przypadłości są nieestetyczne żylaki oraz opuchlizna i ból nóg. W takich sytuacjach zaleca się noszenie podkolanówek uciskowych. Na czym polega ich działanie? Wyjaśniamy!
Na czym polega działanie podkolanówek przeciwżylakowych?
Mianem niewydolności żylnej określa się dysfunkcje zastawek żył, które uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia. Efektem tego jest zaleganie krwi w dolnych kończynach, co powoduje dyskomfort i dolegliwości bólowe. Jedną z metod leczenia jest kompresjoterapia z wykorzystaniem podkolanówek uciskowych. Ich zadaniem jest regulowanie przepływu krwi poprzez delikatny ucisk na żyły, umożliwiający prawidłowe domknięcie się zastawek. To usprawnia krążenie i zapobiega zaleganiu krwi i pojawieniu się żylaków.
Kto powinien nosić podkolanówki uciskowe?
Problemy z krążeniem nie zawsze wynikają z choroby, ale często są spowodowane przeciążeniem kończyn dolnych. Schorzenie to może więc dotknąć nawet osoby zdrowe, które prowadzą aktywny tryb życia. Wskazaniem do noszenia podkolanówek uciskowych są:
- długie przebywanie w pozycji siedzącej,
- odczuwalny ból i dyskomfort w okolicy nóg,
- opuchlizna kończyn dolnych,
- żylaki i pajączki,
- wzmożona aktywność fizyczna i uprawianie sportów obciążających nogi,
- ograniczone możliwości ruchu ze względu na pracę czy długą podróż,
- opuchlizna nóg spowodowana ciążą lub nadwagą.
Podkolanówki przeciwżylakowe stosuje się w ramach profilaktyki chorób żylnych. W wielu przypadkach są również wykorzystywane jako element wspomagający leczenie farmakologiczne lub po przebytych zabiegach chirurgicznych.
Jak używać podkolanówek uciskowych damskich i męskich?
Pończochy i podkolanówki uciskowe mogą być noszone zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Ważne jest to, aby przy zakupie kierować się klasą kompresji, gdzie I z nich w standardzie RAL powoduje najmniejszy ucisk i jest zalecana w ramach profilaktyki. Na II lub III klasę RAL powinny się zdecydować osoby z niewydolnością żylną w trakcie leczenia lub rekonwalescencji po operacji.
Bez względu na to, czy potrzebujesz podkolanówek uciskowych męskich, czy damskich, zasada ich noszenia jest taka sama. Należy je zakładać z rana na wypoczęte nogi i równomiernie naciągnąć do poziomu kolan, aby na ich powierzchni nie powstały zagniecenia. Trzeba je zdejmować na noc, jednak w niektórych przypadkach lekarz może zalecić ich noszenie przez całą dobę. Podkolanówki uciskowe damskie dostępne są w neutralnej kolorystyce. To sprawia, że bardzo dobrze sprawdzają się do codziennych stylizacji.