Wiele osób odczuwa czasami mrowienie, bądź drętwienie w nogach. Zazwyczaj taki stan występuje po zbyt długim siedzeniu. Niemniej jednak może to być, także sygnał informujący o wystąpieniu poważnych schorzeń. Z tego względu warto wiedzieć, na co powinniśmy zwracać uwagę i kiedy to zwykłe drętwienie łydek informuje nas o złym stanie zdrowia. Dowiedz się, czy może już najwyższa pora na wizytę u lekarza i rozpoczęcie odpowiednich zabiegów.
Drętwienie łydek przyczyny
Drętwienie lewej łydki bądź prawej, mrowienie w dolnej części nogi lub stopy występują bardzo często podczas długiego siedzenia. W takiej pozycji mięśnie oraz nerwy zostają ściśnięte, co hamuje przepływ krwi do miejsca, w którym występuje drętwienie. Zazwyczaj jest to stan przejściowy. Wystarczy wstać, aby przepływ krwi powrócił do normy. Drętwienie łydek może także występować podczas intensywnych ćwiczeń. Przy dużym obciążeniu może pojawić się hamowanie przepływu krwi do stóp oraz podudzi. Niektóre ćwiczenia, jak bieganie może również powodować ucisk nerwów, co wywołuje drętwienie łydek. Niemniej jednak te objawy są powszechne i ustępują po dość krótkim czasie.
Poważniejsze przyczyny drętwienia łydek
Drętwiejące łydki mogą być również objawem poważniejszych schorzeń. Można do nich zaliczyć:
Neuropatie cukrzycowe – to obszary uszkodzenia nerwów wywołane cukrzycą. W tym wypadku oprócz drętwienia łydek występują skurcze oraz utrata równowagi;
Choroba miażdżycowa – nagromadzenie w żyłach płytek miażdżycowych ogranicza przepływ krwi, co powoduje odrętwienie łydek. Można również zauważyć utratę włosów na nogach oraz odczuwalny chłód;
Zespół cieśni stepu – w tym wypadku nerw piszczelowy w pięcie jest ściśnięty. Powoduje to silne bóle i pieczenie połączone z drętwieniem nóg;
Stwardnienie rozsiane – jest to choroba autoimmunologiczna, oddziałowująca na centralny układ nerwowy. Jej pierwsze objawy to skurcze mięśni oraz zawroty głowy. Występują także mrowienie w dolnej części ciała.
Jak można leczyć drętwienie łydek w domu?
Jeżeli mamy do czynienia z mrowieniem łydek bądź ich drętwieniem, które staje się dla nas uporczywym objawem, wówczas powinniśmy udać się do odpowiedniego lekarza. Specjalista pozwoli nam wyeliminować przyczyny takiego stanu. Można jednak wypróbować kilka metod radzenia sobie z drętwieniem łydek w domu. Wystarczy pić dużo wody oraz unikać różnych używek, takich jak alkohol czy papierosy, które negatywnie wpływają na krążenie krwi. Należy odpoczywać z nogami w górze oraz unikać długotrwałego siedzenia. Powinniśmy także unikać obcisłej odzieży jak na przykład skarpetki z mocnymi ściągaczami.
Jeżeli mamy do czynienia z drętwieniem łydek wywołanym zastojami żylnymi, zasadnym jest, aby zastosować wyroby uciskowe o odpowiednim stopniu kompresji. Mogą to być rajstopy uciskowe i podkolanówki w 2 klasie kompresji ASQUAL. Ich noszenie wspiera prawidłowy przepływ krwi żylnej, a to z kolei niweluje uczucie ciężkich nóg oraz mrowienie łydek.
Warto również zastosować kompresy termiczne. Okłady z lodu zmniejszają obrzęki i stany zapalne, natomiast ciepłe kompresy zwiększają przepływ krwi oraz rozluźniają mięśnie, co sprawia, że możemy zniwelować występujące drętwienie łydek. Działaniem wspierającym może być masaż łydek i stóp, który pobudzi krążenie i przepływ krwi, a to z klei pomoże nam w walce z drętwieniem i mrowieniem łydek.
Pamiętajmy jednak, że przewlekłe mrowienie i drętwienie łydek może być oznaką poważniejszych dolegliwości, które powinniśmy skonsultować z lekarzem specjalistą. Nie wolno lekceważyć objawów, które towarzyszą nam przez dłuższy czas i występują bez konkretnej przyczyny.