Produkty przeciwżylakowe, a przeciwzakrzepowe - najważniejsze różnice - Venoflex
venoflex

Czym się różnią produkty przeciwżylakowe od przeciwzakrzepowych?

Produkty przeciwżylakowe i przeciwzakrzepowe bardzo często i błędnie są ze sobą utożsamiane. Tymczasem są to zupełnie inne wyroby, różniące się od siebie nie tylko nazewnictwem, ale również zastosowaniem i właściwościami. Przedstawiamy najważniejsze różnice pomiędzy tymi produktami.

Produkty przeciwżylakowe

Produkty przeciwżylakowe, nazywane również produktami uciskowymi i kompresyjnymi, stworzone zostały przede wszystkim z myślą o osobach, które zmagają się z żylakami. Żylaki są konsekwencją zbyt wysokiego ciśnienia w naczyniach krwionośnych, co nieuchronnie prowadzi do upośledzenia podstawowych funkcji zastawek żynych. , które zapobiegają cofaniu się krwi. Charakterystyczne objawy żylaków to: uczucie ciężkości nóg, obrzęk nóg w obrębie kostek i łydek, rwący ból łydek, który pojawia się przede wszystkim późnym wieczorem.

W ramach produktów przeciwżylakowych wyróżnia się: wyroby profilaktyczne i lecznicze. Ich działanie uzależnione jest w głównej mierze od zastosowanej klasy ucisku. Marka Venoflex należy do francuskiej firmy Thuasne. Wyroby kompresyjne Venoflex są produkowane we Francji i Niemczech zgodnie z kryteriami jakościowymi wymaganymi przez Quality Seal Association, certyfikat ASQUAL oraz RAL dla Venoflex Micro.

Stosowane klasyfikacje oraz wskazania dotyczące konkretnych poziomów kompresji przedstawia poniższa tabela.

Tabela kompresji.

Klasyfikacje: FRANCUSKA ASQUAL i NIEMIECKA RAL

1/ Kompresja rekomendowana przez Francuski Urząd ds. Zdrowia HAS

2/ Wskazanie stosowane we francuskiej szkole kompresji

3/ CEAP Clinical Etiology Anatomy Pathophysology

 

Stopień ucisku wyrobów przeciwżylakowych powinien być dobrany indywidualnie do pacjenta. Najpopularniejszymi produktami kompresyjnymi są podkolanówki i pończochy. Można zakupić je w aptekach i sklepach medycznych. Z uwagi na to, że są to wyroby o stosunkowo silnym ucisku (w porównaniu do zwykłych podkolanówek i rajstop), ich założenie może być nieco problematyczne. Warto pamiętać, że przeciwwskazaniem do zastosowania wyrobów uciskowych jest: miażdżyca, zmiany skórne w postaci owrzodzeń czy otwartych ran, a także zwyrodnienia stawów.

Z produktów przeciwżylakowych z powodzeniem można korzystać podczas podróży samochodem czy samolotem, w trakcie ciąży i podczas połogu, a także podczas siedzącej lub stojącej pracy. Kontrowersyjną kwestią jest noszenie wyrobów uciskowych przy zakrzepicy. W takiej sytuacji należy skonsultować się z lekarzem i nie zakładać wyrobów kompresyjnych bez jego wyraźnego zalecenia.

Produkty przeciwzakrzepowe

Produkty przeciwzakrzepowe, nazywane również produktami okołooperacyjnymi, charakteryzują się klasą ucisku na poziomie maksymalnie 25 mmHg. Przeznaczone są one przede wszystkim dla pacjentów z wysokim ryzykiem powstania zakrzepów i zatorów żylnych, wynikających z długotrwałego bezruchu, braku pracy mięśni łydek.. Ich druga nazwa – produkty okołooperacyjne, wynika przede wszystkim z tego, że stosunkowo często stosuje się je u osób po zabiegach chirurgicznych, których konsekwencją jest tymczasowe unieruchomienie. Wyroby przeciwzakrzepowe stosuje się także niekiedy u kobiet w ciąży i podczas połogu. Warto w tym miejscu podkreślić, że tworzenie się zakrzepów prowadzi nieuchronnie do zakrzepicy, która potocznie nazywana jest zakrzepowym zapaleniem żył. Jest to groźna choroba, która może skutkować nawet zatorem tętnicy płucnej. Według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w krajach Unii Europejskiej z powodu powikłań zakrzepicy umiera ok. 500 tys. osób rocznie.

Wyroby o działaniu przeciwzakrzepowym charakteryzują się zmienną kompresją (siłą ucisku), co powoduje, że przeciwdziałają one nie tylko tworzeniu się zakrzepów, ale również żylaków. Co ważne, produkty przeciwzakrzepowe zazwyczaj mają kolor biały i są tańsze od wyrobów przeciwżylakowych.

Podsumowując – produkty przeciwżylakowe i produkty przeciwzakrzepowe to dwa różne typy wyrobów, które opierają się na innej konstrukcji, budowie, estetyce i zastosowaniu. Pierwsze z nich przeznaczone są dla osób, które zmagają się z żylakami bądź chcą im zapobiec. Natomiast drugie z wymienionych zostały stworzone z myślą o osobach, u których z powodu tymczasowego unieruchomienia, występuje podwyższone ryzyko powstawania zakrzepów. Produkty przeciwżylakowe może stosować niemal każdy – osoby, które mają siedzący tryb pracy, kobiety w ciąży, sportowcy, a także osoby w podeszłym wieku. Z kolei produkty przeciwzakrzepowe stosuje się w wyjątkowych sytuacjach, np. po zabiegach chirurgicznych, złamaniach kości, a także po ciężkim porodzie.