Opuchnięte nogi - domowe sposoby na łagodzenie dolegliwości | Venoflex
venoflex

Domowe sposoby na opuchnięte nogi

Opuchnięte łydki, kostki czy całe nogi to przypadłość, która może dotyczyć osób w różnym wieku. Ma różne przyczyny i w równym stopniu może doskwierać młodej osobie, co komuś w starszym wieku.

Jedną z najbardziej prozaicznych przyczyn jest zatrzymywanie się wody w organizmie, inną – długotrwałe przebywanie w jednej pozycji. Nie zawsze mamy na to wpływ, zwłaszcza jeśli praca wymusza na nas przyjęcie takiej, a nie innej postawy na wiele godzin. Obrzękowi często towarzyszy również ciężkość nóg.

Czasem można poradzić sobie z nią domowymi sposobami, ale niekiedy jest potrzebna pomoc lekarza. Żeby ocenić, jaki sposób na walkę z tymi dolegliwościami będzie najlepszy, warto będzie ustalić przyczyny. Dobrze też nieco zagłębić się w temat, żeby móc szybciej zareagować w razie pojawienia się pierwszych nieprzyjemnych objawów.

Co może powodować opuchnięte kostki i łydki?

Powodów wystąpienia takich dolegliwości może być wiele. Specjaliści często wskazują na żylaki albo stan przedżylakowy. I rzeczywiście zdarza się, że ma to związek. Z tego względu wiele osób sądzi, że puchnące łydki to problem, który dotyczy osób w bardziej zaawansowanym wieku. Tymczasem nie zawsze jest to prawda.

Opuchnięta noga od kolana w dół może być również problemem występującym u kobiet w ciąży. Ma to związek między innymi ze zmianami hormonalnymi, ale i większym obciążeniem – rosnącym w miarę rozwoju ciąży – wpływającym na pewne zmiany w krążeniu krwi. W tej sytuacji oczywiście opuchlizna jest naturalna i mija z czasem, co nie znaczy, że nie można z nią nic zrobić.

Obrzęk nie tylko nóg, ale i całego ciała może wiązać się również z niewłaściwą dietą bogatą w sól. Ten minerał powoduje, że w organizmie gromadzi się woda i łatwo zauważyć u siebie ten problem chociażby po pierścionkach, które trudno zdjąć ze spuchniętych palców. Możemy mieć też kłopot z nałożeniem butów na spuchnięte stopy.

Bardzo często spuchnięte łydki czy też całe nogi to skutek długotrwałego przebywania w jednej pozycji. Chodzi chociażby o siedzącą pracę, zwłaszcza jeśli pozycja noga na nogę jest dla nas szczególnie wygodna. Praca wymuszająca wielogodzinne stanie (np. sprzedawca) bądź siedzenie (pracownicy biurowi, kierowcy zawodowi) również sprzyja pojawianiu się obrzęków.

U tych samych osób także zachodzi większe prawdopodobieństwo wystąpienia żylaków. Niewydolność żylna zresztą jest takim schorzeniem, którego nie należy w żaden sposób ignorować czy też próbować leczyć go domowymi sposobami. Konieczna jest porada lekarza.

Domowe sposoby na opuchnięte kostki

Chcąc szybko i skutecznie pozbyć się takich dolegliwości jak opuchnięta noga, można sięgnąć po różne domowe sposoby. Szczególnie jeśli wiemy, że przyczyny nie leżą w żylakach, a raczej w innych, łatwych do wyeliminowania czynnikach.

Jeśli opuchnięta łydka dokucza nam z powodu stojącej pracy albo siedzącego trybu życia, warto wprowadzić do swojej codzienności nieco więcej ruchu. To proste rozwiązanie spowoduje lepszą pracę mięśni, ale też poprawi krążenie krwi, redukując jej zastoje w żyłach kończyn dolnych. Warto będzie również pomyśleć o porzuceniu używek takich jak papierosy, alkohol czy kawa.

One także mogą powodować gromadzenie się wody. Poza tym dobrze będzie ograniczyć spożycie soli. Działa na organizm podnosząc ciśnienie krwi, ale też zatrzymuje w ciele wodę, co nie jest dobre dla ustroju.

Warto będzie też zastanowić się, czy obrzęki nie pojawiają się u nas z powodu noszenia zbyt ciasnych ubrań. Jeśli mamy np. skarpetki z mocną, uciskającą gumką, tworzącą charakterystyczną obwódkę – łatwo będzie zauważyć opuchliznę zlokalizowaną w okolicach kostek.

Obolałe łydki można także zredukować, układając nogi powyżej poziomu serca w czasie odpoczynku. Ten prosty trik potrafi zdziałać cuda.

Co na opuchniętą nogę i żylaki?

Niestety bardzo często jedną z przyczyn bólu nóg i ich obrzęku są żylaki. Jeśli te już się u nas pojawiły, konieczne będzie stosowanie się do zaleceń lekarza, żeby ograniczyć ich występowanie w przyszłości. Nieźle może sprawdzić się żel na opuchliznę nóg. Takie preparaty można kupić w aptece bez recepty. Przeważnie zawierają diosminę, czyli flawonoid, który ma za zadanie chronić i wzmacniać naczynia krwionośne. Leki przeciwobrzękowe także mogą przynieść pewną ulgę.

Czasem bardzo dobrym pomysłem jest także zastosowanie specjalnych rajstop kompresyjnych. Ich stopniowy ucisk malejący ku górze usprawnia powrót krwi żylnej w kończynach dolnych, zapobiegając tym samym powstawaniu kolejnych żylaków i obrzęków. Można z nich korzystać zarówno na co dzień, jak i na specjalne okazje, co też jest ich dużą zaletą.

Nie zaszkodzi także zadbanie o swoją kondycję i wagę. Nadprogramowe kilogramy sprzyjają pojawianiu się żylaków i opuchlizny. Warto do swojej codzienności wprowadzić choćby półgodzinny spacer czy wizytę na basenie. Jednocześnie lepiej unikać sauny i gorących pryszniców.

 

Bibliografia:
  1. https://www.mp.pl/pacjent/choroby-ukladu-krazenia/objawy/175407,obrzek
  2. https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/lista/93926,puchna-mi-kostki-u-nog-do-jakiego-lekarza-sie-udac