Skleroterapia – czym jest i kiedy najlepiej poddać się zabiegowi? | Blog - Venoflex
venoflex

Skleroterapia – czym jest i kiedy najlepiej poddać się zabiegowi?

Skleroterapia – czym jest i kiedy najlepiej poddać się zabiegowi?
Skleroterapia – czym jest i kiedy najlepiej poddać się zabiegowi?

Skleroterapia, nazywana również ostrzykiwaniem, jest zabiegiem medycznym, znajdującym zastosowanie w leczeniu żylaków, pajączków i innych postaciach przewlekłej niewydolności żylnej. Charakteryzuje się ona wysoką efektywnością i stosunkowo niewielką inwazyjnością. Zabieg ten najlepiej przeprowadzać w okresie jesienno-zimowym ze względu na niższą temperaturę i niewielką dawkę promieniowania słonecznego.

Na czym polega skleroterapia?

Skleroterapia jest mało inwazyjną metodą leczenia przejawów przewlekłej niewydolności żylnej. Z tego powodu cieszy się ona znacznie większą popularnością aniżeli zabiegi operacyjne, które wiążą się ze stosunkowo długą hospitalizacją, a także wymagają czasochłonnej rehabilitacji. Lekarzem uprawnionym do kwalifikacji do skleroterapii jest flebolog. Przed tym najczęściej zleca wykonanie USG Dopplera, które pozwala dokonać oceny przepływu krwi w naczyniach krwionośnych.

Skleroterapia polega na wstrzyknięciu do „chorego” naczynia krwionośnego specjalnej substancji leczniczej, której celem jest wywołanie reakcji zapalnej i powstanie zakrzepu. Do nastrzykiwania wykorzystuje się: roztwory na bazie niejonowych detergentów, a także leki na bazie jodu. Wraz z upływem czasu, powstały na skutek nastrzykiwania, zakrzep ulega zwłóknieniu i zachodzi proces obliteracji, czyli zamknięcia światła naczynia. Zabieg ten zazwyczaj wykonuje się w znieczuleniu miejscowym (rzadziej zewnątrzoponowym) i trwa on zaledwie 15-30 minut. Co ważne, skleroterapia jest uznawana za metodę bezpieczną i bezbolesną.

Kiedy przeprowadza się skleroterapię?

Podstawowe wskazania do przeprowadzenia skleroterapii to:

  • Żylaki naczyniowe.
  • Żylaki głębokie.
  • Żyły siateczkowate.
  • Pajączki.
  • Owrzodzenia żylakowe.
  • Żylaki powstałe na skutek zabiegów operacyjnych (przez długotrwałe unieruchomienie).

Kiedy nie można przeprowadzić zabiegu skleroterapii?

Wśród podstawowych przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu skleroterapii należy wymienić:

  • Ciążę i karmienie piersią.
  • Chorobę nowotworową.
  • Chorobę układową tkanki łącznej np. reumatoidalne zapalenie stawów, twardzinę układową, chorobę Kawasakiego czy toczeń rumieniowaty układowy.
  • Chorobę reumatyczną.
  • Chorobę zwyrodnieniową
  • Podeszły wiek (powyżej 80. roku życia).
  • Zakrzepicę żył głębokich.

Jak się przygotować do skleroterapii?

Przed skleroterapią należy obligatoryjnie przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza. W przeważającej większości przypadków zaleca się zażywanie leków na bazie rutozydu i witaminy C (np. Rutinoscorbin), który charakteryzuje się działaniem rozrzedzającym krew, co jest niezbędne do przeprowadzenia zabiegu. Oprócz tego należy wykonać szereg badań, w tym m.in. wspomniane już USG Dopplera.

Zalecenia po skleroterapii

Zabieg skleroterapii najczęściej wykonuje się w warunkach ambulatoryjnych i nie wymaga hospitalizacji. Po jego przeprowadzeniu na kończynę zostaje założony opatrunek uciskowy, którego podstawowym zadaniem jest przyspieszanie procesu zwłóknienia i zamykania światła naczynia krwionośnego. Czas rekonwalescencji uzależniony jest od kilku podstawowych czynników, w tym m.in. od średnicy żyły i stopnia zaawansowania choroby. Rozpiętość czasowa jest dość duża i waha się od miesiąca do pół roku. Czas noszenia wyrobów uciskowych określany jest zazwyczaj przez lekarza.

Tuż po przeprowadzonej skleroterapii pacjent powinien spacerować przez ok. 20-30 minut w odpowiednio dobranym wyrobie uciskowym. Jest to bardzo ważne zalecenie – w tym czasie nie należy ani stać i leżeć. Oprócz tego w czasie powrotu do zdrowia zaleca się codzienne spacery na świeżym powietrzu. O czym jeszcze warto pamiętać? Przede wszystkim o tym, by unikać długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej lub stojącej. Nie należy się również martwić o ewentualne obrzęki w obrębie kostki podczas noszenia opatrunku. Taki stan może się utrzymywać przez kilka, a nawet kilkanaście dni. Na liście zaleceń po skleroterapii można wymienić również unikanie gorących kąpieli.