Pozytywny wpływ aktywności fizycznej na zdrowie twoich nóg | Blog - Venoflex
venoflex

Pozytywny wpływ aktywności fizycznej na zdrowie twoich nóg

Podstawowym czynnikiem sprzyjającym powstawaniu żylaków jest nadwaga, która często idzie w parze z niewłaściwymi nawykami żywieniowymi i brakiem aktywności fizycznej. Ruch – nawet w formie codziennych spacerów – jest jednym z podstawowych elementów profilaktyki przeciwżylakowej. Dlaczego warto uprawiać sport? Czy regularne ćwiczenia zapobiegają chorobom żył?

Dlaczego warto uprawiać aktywność fizyczną?

Aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka, co nie podlega dyskusji i już dawno zostało udowodnione naukowo. Codzienna dawka ruchu jest szczególnie ważna z punktu widzenia układu sercowo-naczyniowego. Regularne ćwiczenia fizyczne są jednym z podstawowych elementów profilaktyki przeciw żylakom, pajączkom, zapaleniom żył i zakrzepicy żył głębokich. Z tego powodu osobom ze szczególnym ryzykiem wystąpienia chorób układu naczyniowego zaleca się aktywność fizyczną na poziomie umiarkowanym.

Żylaki a aktywność fizyczna – jaki sport wybrać?

Osoby, które zmagają się z żylakami lub innymi chorobami żył, powinny postawić na umiarkowaną aktywność fizyczną. Najlepszą opcją jest uprawianie sportu, który intensywnie aktywuje pompę mięśniową, co następuje przy zginaniu nogi w stawie skokowym i angażowaniu mięśni łydek. Wśród polecanych dyscyplin sportowych dla osób, którym szczególnie zależy na zdrowiu nóg, można wymienić: spacery, jogging, jazdę na rowerze, golf i nordic walking.

Przy czym warto pamiętać, że nie każdy sport jest dobry dla naszego układu naczyniowego. Na czele listy aktywności fizycznych, których powinny unikać osoby z chorobami żył znajdują się sporty siłowe z dźwiganiem ciężarów. Natomiast wskazaną aktywnością dla osób z chorobami żył jest pływanie, które jest szczególnie zalecane u osób w podeszłym wieku.. Nie bez znaczenia, że to właśnie te osoby znajdują się w największej grupie ryzyka zachorowania na niewydolność żylną. Przy czym warto podkreślić, że samo przebywanie w wodzie ma pozytywny wpływ na układ żylny i skutkuje tzw. efektem hydroterapeutycznym, którego rezultatem jest znacznie szybszy przepływ krwi żylnej. Tego typu efekt znajduje zastosowanie również w wyrobach kompresyjnych, które uchodzą za jedno z najlepszych działań profilaktycznych chorób żylnych.

Na liście aktywności niewskazanych dla osób z wysokim ryzykiem wystąpienia chorób układu naczyniowego znajdują się wszystkie te dyscypliny sportu, które znacznie utrudniają przepływ krwi żylnej. Mowa tu o aktywnościach, które unieruchamiają staw skokowy. Z tego powodu osoby, którym zależy na profilaktyce żylaków, powinny unikać: narciarstwa, jazdy na koniu, kajakarstwa, tenisa, koszykówki. Niezbyt wskazane są także wszystkie sporty zespołowe, ponieważ są one kontuzjogenne.

Aktywność fizyczna przy żylakach – jaki strój wybrać?

Niemniej ważną kwestią, co wybór dyscypliny sportowej, jest wybór odpowiedniego stroju do ćwiczeń. W tym celu najlepiej zaopatrzyć się w specjalną odzież kompresyjną, która jest odzieżą uciskową, wykonaną ze specjalnego materiału. Jej głównym celem jest poprawa ukrwienia kończyn oraz eliminacja ryzyka bólu mięśni. Skuteczność noszenia odzieży kompresyjnej można porównać do kąpieli w lodowatej wodzie. W obu przypadkach działa ten sam, wspominany już efekt hydroterapeutyczny, który powoduje zwiększony przepływ krwi.

Ważnym aspektem jest także dobór odpowiedniej odzieży kompresyjnej. W przypadku profilaktyki chorób układu żylnego zaleca się zakup odzieży uciskowej z kompresją na poziomie 8-15 mmHg oraz 15 -20 mmHg, w przypadku podkolanówek uciskowych. W pozostałych przypadkach warto skonsultować się z lekarzem. Obecnie z łatwością można dostać niemal każdy typ odzieży kompresyjnej, która świetnie sprawdzi się do ćwiczeń. Wśród dostępnych ubrań można wymienić m.in. koszulki kompresyjne, skarpetki, getry, legginsy, szorty, rękawki, a nawet całe kombinezony, które są szczególnie przydatne w przypadku osób, które ćwiczą na zewnątrz, również w miesiącach jesienno-zimowych.