Opuchnięte nogi to Twój problem? Zobacz, skąd się bierze, kiedy może być groźny i w jaki sposób sama możesz z nim walczyć | Blog - Venoflex
venoflex

Opuchnięte nogi to Twój problem? Zobacz, skąd się bierze, kiedy może być groźny i w jaki sposób sama możesz z nim walczyć

Jak samodzielnie walczyć z opuchlizną nóg?
Jak samodzielnie walczyć z opuchlizną nóg?

Jeśli po długim i wymagającym dniu w pracy czujesz, że Twoje nogi są ciężkie i opuchnięte, wiedz, że nie jesteś jedyna. Z podobnymi dolegliwościami zmaga się wiele kobiet na całym świecie. I choć jest to problem niezwykle popularny, nadal wiele z nas nie bardzo wie, jak sobie z nim radzić. A przecież często nie wymaga to ani szczególnej wiedzy, ani też większego wysiłku.

Dlaczego opuchnięte nogi to tak częsty problem zwłaszcza u kobiet?

Na początek słowo wyjaśnienia – opuchlizna i uczucie ciężkości nóg nie są zarezerwowane wyłącznie dla kobiet. Problem ten równie dobrze może dotyczyć także mężczyzn, jednak to my zmagamy się z nim w znacznie większym zakresie. Dlaczego?

Przyczynami puchnięcia nóg, które można uznać za całkowicie „bezpłciowe” – niezależne od płci – są:

  1. Niewłaściwa praca tzw. pompy mięśniowej – mięśnie nóg głównie łydek, na skutek braku ruchu oraz niewłaściwego ułożenia ciała przestają wymuszać prawidłowy przepływ krwi w kończynach dolnych.
  2. Upały – podczas wysokich temperatur żyły rozszerzają się samoistnie, starając się oddać część ciepła i ochłodzić cały organizm.
  3. Nieprawidłowa dieta – na pierwszy plan wysuwa się tu rola dużej ilości soli w spożywanych potrawach.

Oprócz nich jednak mamy też do czynienia z przyczynami typowymi wyłącznie dla kobiet, takimi jak:

  1. Ciąża – w grę wchodzi tu cały zestaw czynników, poczynając od wzrostu masy ciała, poprzez zmiany hormonalne.
  2. Cykl miesięczny – o opuchliznę nóg szczególnie łatwo tuż przed miesiączką, gdy poziom estrogenu wzrasta, a progesteronu maleje.
  3. Wysokie obcasy – ten wspaniały atrybut kobiecości potrafi być bardzo uciążliwy dla naszych nóg ograniczając ruch w stawie skokowym, a co za tym idzie osłabienie pompy mięśniowej, zwłaszcza jeśli nie dajemy im odpowiedniego wsparcia.

Oczywiście, wymienione przyczyny nie zamykają długiej listy powodów, dla których puchną nam nogi, ale to właśnie one odpowiadają za większość tego typu problemów.

Kiedy powinnaś zacząć się martwić opuchlizną nóg, a kiedy wystarczą zwykłe, domowe sposoby?

Martwienie się nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem, jednak są przypadki, kiedy opuchlizna nóg powinna skłonić Cię do wizyty u lekarza. Jeśli więc:

  • nogi puchną Ci codziennie,
  • opuchlizna powstaje rano i utrzymuje się przez cały dzień,
  • opuchlizna obejmuje tylko jedną nogę,
  • lub gdy nie mija nawet po długim wypoczynku,

powinnaś udać się do internisty, a następnie być może do lekarza specjalisty – flebologa, angiologa lub chirurga naczyniowego.

W pozostałych przypadkach opuchlizna to zapewne efekt jednego z wymienionych wyżej czynników, z którym to efektem możesz poradzić sobie w pojedynkę.

Jak możesz samodzielnie walczyć z opuchlizną nóg?

Sposobów na radzenie sobie z opuchlizną nóg jest wiele, jednak można je wszystkie zgromadzić w 3 następujących punktach:

  1. Aktywność fizyczna – nic nie działa tak dobrze na wzmocnienie i uaktywnienie wspominanej już pompy mięśniowej, jak ruch i odpowiednie rozbudowanie mięśni.
  2. Produkty kompresyjne – specjalistyczna odzież uciskowa, taka jak rajstopy, pończochy czy podkolanówki, to naprawdę skuteczne wsparcie w codziennej walce z opuchlizną nóg i to bez względu na przyczyny jej powstawania.
  3. Zmiana diety – odstaw produkty z wysoką zawartością soli, a w zamian dodaj do swojego jadłospisu dużo wody. Zadbaj też o proteiny oraz najważniejsze mikroelementy znajdujące się w kaszy gryczanej, roślinach strączkowych oraz w czerwonych warzywach. Jedz dużo owoców! Ogranicz na ile to możliwe noszenie wysokich obcasów- jeśli nie możesz się z nimi rozstać, w drodze do pracy, podczas jazdy samochodem zamień je na wygodne mokasyny lub obuwie sportowe.

Oprócz tego staraj się unikać długotrwałego stania lub siedzenia, a przynajmniej rób sobie przerwy na rozruszanie nóg i przewietrzenie głowy. I odpoczywaj zawsze, gdy tylko możesz.


Źródła:
1. https://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/7,148462,19544024,domowe-sposoby-na-opuchniete-nogi.html
2. https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-krwionosny/sposoby-na-ciezkie-opuchniete-nogi-i-obrzeki-aa-HZbs-tqNx-BhnX.html
3. https://hpba.pl/10-sposobow-spuchniete-nogi/
4. https://wylecz.to/uklad-krazenia/opuchniete-nogi/
5. https://wylecz.to/uklad-krazenia/sposoby-na-spuchniete-stopy-jak-leczyc-obrzek-stop/